Egzamin 14 marca 2024 r.
1.Geodeta dokonuje inwentaryzacji powykonawczej. Czy suterena i piwnica będzie wykazana na mapie zasadniczej? W jakich układach (poziomym i pionowym) wykonany będzie pomiar?
Czy suterena i piwnica będzie wykazana na mapie zasadniczej?
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
§ 3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
17) kondygnacji podziemnej – należy przez to rozumieć kondygnację zagłębioną poniżej poziomu przylegającego do niej terenu co najmniej w połowie jej wysokości w świetle, a także każdą usytuowaną pod nią kondygnację;
18) kondygnacji nadziemnej – należy przez to rozumieć każdą kondygnację niebędącą kondygnacją podziemną;
20) suterenie – należy przez to rozumieć kondygnację budynku lub jej część zawierającą pomieszczenia, w której poziom podłogi w części lub całości znajduje się poniżej poziomu projektowanego lub urządzonego terenu, lecz co najmniej od strony jednej ściany z oknami poziom podłogi znajduje się nie więcej niż 0,9 m poniżej poziomu terenu przylegającego do tej strony budynku;
21) piwnicy – należy przez to rozumieć kondygnację podziemną lub najniższą nadziemną bądź ich część, w których poziom podłogi co najmniej z jednej strony budynku znajduje się poniżej poziomu terenu;
Rozporządzenie w sprawie Ewidencji gruntów i budynków
§ 18. 1. Danymi ewidencyjnymi dotyczącymi budynku są:
4) liczba kondygnacji nadziemnych;
5) liczba kondygnacji podziemnych;
Rozporządzenie w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej
Załącznik nr 4
W jakich układach (poziomym i pionowym) wykonany będzie pomiar?
Rozporządzenie w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych
§ 6. 1. Geodezyjny układ wysokościowy PL-EVRF2007-NH tworzą wysokości normalne odniesione do średniego poziomu Morza Północnego, wyznaczonego dla mareografu w Amsterdamie (Normaal Amsterdams Peil), Holandia.
§ 15. 1. Państwowy system odniesień przestrzennych stosuje się w pracach geodezyjnych i kartograficznych oraz przy tworzeniu zbiorów danych przestrzennych przez organy władzy publicznej, przy czym:
4) układ współrzędnych PL-2000 stosuje się na potrzeby wykonywania map w skalach większych od 1:10 000 – w szczególności mapy ewidencyjnej i mapy zasadniczej.
2. Geodeta ma wykonać mapę do celów projektowych, a zamierzeniem budowalnym jest posadowienie budynku w odległości 3.2 m od granicy działki. Co powinien zrobić? Kto i jak podpisuje mapę do celów projektowych? W jaki sposób dokonuje się pomiaru odległości między budynkami/obiektami budowlanymi?
Co powinien zrobić?
Rozporządzenie w sprawie standardów
§ 31. 1. W przypadku gdy w zamierzeniu budowlanym przewiduje się usytuowanie:
1) budynków w odległości mniejszej lub równej 4 m lub
2) innych obiektów budowlanych w odległości mniejszej lub równej 3 m
– od granicy nieruchomości, a w zasobie brak jest danych określających położenie punktów granicznych tej granicy z dokładnością właściwą dla szczegółów terenowych I grupy, wykonawca określa położenie tych punktów w drodze pomiaru.
2. W przypadku gdy punkty graniczne nie są oznaczone na gruncie znakami granicznymi lub nie stanowią jednoznacznie identyfikowalnych elementów szczegółów terenowych, pomiar, o którym mowa w ust. 1, wykonawca poprzedza czynnościami mającymi na celu ustalenie przebiegu granic działek ewidencyjnych w trybie przepisów wydanych na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy.
Kto i jak podpisuje mapę do celów projektowych?
§ 30.
3. Mapę do celów projektowych kierownik prac geodezyjnych opatruje podpisem własnoręcznym, a w przypadku sporządzenia mapy do celów projektowych w postaci elektronicznej – kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym, jeżeli możliwości techniczne podpisu zaufanego na to pozwalają.
W jaki sposób dokonuje się pomiaru odległości między budynkami/obiektami budowlanymi?
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
§ 9.
3. Określone w rozporządzeniu odległości budynków od innych budynków, urządzeń budowlanych lub granicy działki budowlanej mierzy się w poziomie w miejscu ich najmniejszego oddalenia.
4. Dla budynków istniejących dopuszcza się przyjmowanie odległości, o których mowa w ust. 3, bez uwzględnienia grubości warstw izolacji termicznej, tynków lub okładzin zewnętrznych, przy czym nie dotyczy to ściany budynku usytuowanej bezpośrednio przy granicy działki.
3. Treść klauzuli urzędowej. Czy mapa zasadnicza w obecnym stanie prawnym może być prowadzona w innej formie niż w postaci bazy danych?
Rozporządzenie w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
§ 10. 1. Dokumenty i materiały przeznaczone dla podmiotu, na rzecz którego wykonawca prac geodezyjnych wykonał prace geodezyjne, zwane dalej „dokumentami dla zamawiającego”, sporządzone w postaci elektronicznej opatruje się klauzulą urzędową zawierającą:
1) następującą treść: „Poświadcza się, że niniejszy dokument został opracowany w wyniku prac, których rezultaty zawiera operat techniczny wpisany do ewidencji materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.”;
2) nazwę organu prowadzącego zasób;
3) identyfikator ewidencyjny operatu technicznego;
4) datę przyjęcia operatu technicznego do zasobu;
5) imię i nazwisko osoby reprezentującej organ prowadzący zasób;
6) sumę kontrolną dokumentu elektronicznego według algorytmu SHA-2 (SHA-256).
2. Dokumenty dla zamawiającego sporządzone w postaci nieelektronicznej opatruje się klauzulą urzędową zawierającą informacje, o których mowa w ust. 1 pkt 1–5, oraz podpis osoby, o której mowa w ust. 1 pkt 5.
3. Wzory klauzul, o których mowa w ust. 1 i 2, określa ust. 3 załącznika do rozporządzenia.
4. Klauzulę urzędową na dokumentach dla zamawiającego sporządzonych w formacie PDF może stanowić kwalifikowany podpis elektroniczny osoby reprezentującej organ prowadzący zasób, jeżeli na dokumentach umieszczono wizualizację graficzną tego podpisu zawierającą informacje, o których mowa w ust. 1 pkt 1–5.
Ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne
Art. 12b.
5a. Wykonawca prac geodezyjnych, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. c oraz i, po uzyskaniu informacji o pozytywnym wyniku weryfikacji może umieścić na dokumentach przeznaczonych dla podmiotu, na rzecz którego wykonuje prace geodezyjne, powstałych w wyniku tych prac, oświadczenie o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji. Oświadczenie to jest równoważne z klauzulą urzędową, o której mowa w art. 40 ust. 3g pkt 3.
5b. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 5a, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
5c. Treść oświadczenia, o którym mowa w ust. 5a, zawiera dane identyfikujące zgłoszenie prac, w tym nazwę organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, który otrzymał zgłoszenie prac, wykonawcę prac geodezyjnych, numer uprawnień zawodowych kierownika prac geodezyjnych, a także numer oraz datę wystawienia protokołu.
Czy mapa zasadnicza w obecnym stanie prawnym może być prowadzona w innej formie niż w postaci bazy danych?
Rozporządzenie w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej
§ 10. 1. Mapa zasadnicza jest tworzona jako wizualizacja kartograficzna generowana na podstawie zbiorów danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 1–4, 10 i 12 ustawy.
Ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne
Art. 4.
1a. Dla obszaru całego kraju zakłada się i prowadzi w systemie teleinformatycznym bazy danych, obejmujące zbiory danych przestrzennych infrastruktury informacji przestrzennej, dotyczące:
1) państwowego rejestru podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych;
2) ewidencji gruntów i budynków (katastru nieruchomości);
3) geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu;
4) państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju;
10) szczegółowych osnów geodezyjnych;
12) obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:500–1:5000.