Egzamin 19 lutego 2025

1.    Co nazywamy punktem osnowy geodezyjnej? Kiedy zakładana jest osnowa pomiarowa? Omów zasady zakładania pomiarowej osnowy sytuacyjnej w postaci sieci kątowo-liniowej. Kto decyduje o założeniu takiej osnowy. Czy powstaje wtedy dokumentacja i jeśli tak to jaka to dokumentacja, gdzie się ją załącza?

Co nazywamy punktem osnowy geodezyjnej?


Rozporządzenie w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych

§ 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

3) punkcie osnowy – rozumie się przez to punkt w terenie, oznaczony odpowiednim
znakiem, dla którego wyznaczono  współrzędne w państwowym systemie odniesień
przestrzennych lub wielkość fizyczną charakterystyczną dla określonego rodzaju osnowy;

Ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne

Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

4) osnowach geodezyjnych – rozumie się przez to usystematyzowane zbiory jednoznacznie identyfikowalnych punktów, które zostały oznaczone w terenie znakami geodezyjnymi oraz których położenie wyznaczone zostało w państwowym systemie odniesień przestrzennych w sposób właściwy dla danego rodzaju osnowy i umożliwiający określenie dokładności tego wyznaczenia;

5) znakach geodezyjnych – rozumie się przez to znaki z trwałego materiału, określające położenie punktów osnowy geodezyjnej;

Kiedy zakładana jest osnowa pomiarowa?

Rozporządzenie w sprawie standardów:

§ 5. 1. Geodezyjne pomiary sytuacyjne i wysokościowe wykonuje się w nawiązaniu do punktów poziomej i wysokościowej osnowy geodezyjnej.
2. W przypadku gdy gęstość punktów osnów geodezyjnych jest niewystarczająca do wykonania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych, pomiary można wykonać w oparciu o osnowę pomiarową nawiązaną do osnowy geodezyjnej.

Omów zasady zakładania pomiarowej osnowy sytuacyjnej w postaci sieci kątowo-liniowej.

Rozporządzenie w sprawie standardów

§ 11. Wyznaczanie współrzędnych pomiarowej osnowy poziomej może być realizowane z wykorzystaniem technik GNSS lub pomiarów kątowo-liniowych.

§ 12. 1. Przy wyznaczaniu współrzędnych punktów pomiarowej osnowy poziomej technikami, o których mowa w § 11, stosuje się następujące zasady:
1) przy wykorzystaniu techniki statycznej GNSS dane obserwacyjne wyrównuje się metodą najmniejszych kwadratów w układzie sieci jednorzędowej w dowiązaniu do osnowy geodezyjnej przy założeniu bezbłędności punktów nawiązania;
2) przy wykorzystaniu techniki kinematycznej GNSS wyznaczenie współrzędnych punktu osnowy pomiarowej odbywa się przez co najmniej dwa niezależne pomiary oraz obliczenie z nich średniej arytmetycznej, przy czym różnice współrzędnych obliczone na podstawie tych pomiarów nie mogą przekraczać 0,05 m;
3) przy zakładaniu poziomych osnów pomiarowych z wykorzystaniem pomiarów kątowo-liniowych należy zapewnić:
a) wielopunktowe nawiązanie do punktów poziomej osnowy geodezyjnej,
b) wyrównanie danych obserwacyjnych metodą najmniejszych kwadratów w układzie sieci jednorzędowej przy za łożeniu bezbłędności punktów nawiązania.
2. Miarą dokładności pomiarowej osnowy poziomej są błędy średnie położenia jej punktów po wyrównaniu, a w przypadku zakładania osnowy pomiarowej technikami kinematycznymi GNSS – dokładność wykorzystanego serwisu pozycjonowania.

 

Kto decyduje o założeniu takiej osnowy.

Rozporządzenie w sprawie standardów

§ 10. 1. O geometrycznej konstrukcji osnowy pomiarowej i wyborze metody jej pomiaru decyduje kierownik prac geodezyjnych, biorąc pod uwagę wymagane parametry dokładnościowe punktów tej osnowy oraz cel i zakres wykonywanych pomiarów.

Czy powstaje wtedy dokumentacja i jeśli tak to jaka to dokumentacja, gdzie się ją załącza?

Rozporządzenie w sprawie standardów

§ 36. Operat techniczny zawiera:
3) dokumentację osnowy pomiarowej, jeżeli taka osnowa była założona;

     § 38. Na treść dokumentacji dotyczącej osnowy pomiarowej składają się:

     1) dane obserwacyjne;

     2) dokumentacja procesu wyrównania;

3) wykaz współrzędnych punktów osnowy pomiarowej z ich charakterystyką dokładnościową po wyrównaniu;
4) szkic osnowy pomiarowej z niezbędnymi elementami konstrukcyjnymi;
5) imię i nazwisko osoby, która sporządziła dokumentację, oraz data jej sporządzenia.


2. Co to są tereny zamknięte? Kto nadzoruje prace na tych terenach? Czy należy je zgłaszać staroście? Odpowiedź uzasadnij. W jaki sposób ujawnia się w ewidencji gruntów i budynków grunty, budynki, lokale, które znajdują się na terenach zamkniętych, ale nie są objęte klauzulą tajności?

Co to są tereny zamknięte?

Ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne

Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

9) terenach zamkniętych – rozumie się przez to tereny o charakterze zastrzeżonym ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa, określone przez właściwych ministrów i kierowników urzędów centralnych;

Kto nadzoruje prace na tych terenach?

Ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne

Art. 4.
2d. Nadzór nad pracami geodezyjnymi i kartograficznymi na terenach zamkniętych sprawuje właściwy minister lub kierownik urzędu centralnego.

Czy należy je zgłaszać staroście?

Ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne

Art. 12c. 1. Obowiązek dokonania zgłoszenia prac oraz przekazania wyników zgłoszonych prac geodezyjnych do organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej nie obejmuje prac geodezyjnych dotyczących:
1) terenów zamkniętych, jeżeli przedmiotem tych prac nie są obiekty objęte ewidencją gruntów i budynków;

W jaki sposób ujawnia się w ewidencji gruntów i budynków grunty, budynki, lokale, które znajdują się na terenach zamkniętych, ale nie są objęte klauzulą tajności?

Rozporządzenie w sprawie wykazywania w ewidencji gruntów i budynków danych odnoszących się do gruntów, budynków i lokali znajdujących się na terenach zamkniętych

§ 3
1. Dane odnoszące się do gruntów, a także budynków i lokali, którym nie została przyznana klauzula tajności na podstawie przepisów o ochronie informacji niejawnych, wykazuje się w ewidencji w sposób określony w przepisach o ewidencji gruntów i budynków.

2. Źródłem danych, o których mowa w ust. 1, są:
1)materiały zgromadzone w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym,
2) mapy, o których mowa w art. 4 bazy danych i opracowania kartograficzne, ust. 2 ustawy,
3) prace geodezyjne i kartograficzne, o których mowa w art. 4 ust. 2d ustawy,
4) inne materiały geodezyjne i kartograficzne określone w przepisach o ewidencji gruntów i budynków.

§ 4
1.W przypadku braku materiałów, o których mowa w § 3, ust. 2 pkt 1, zarządzający terenem zamkniętym przekazuje, na wniosek starosty, posiadane dane dotyczące gruntów, a także budynków i lokali, którym nie została przyznana klauzula tajności, w trybie określonym w art. 4 ust. 2b ustawy.
2.Dane, o których mowa w ust. 1, zarządzający terenem zamkniętym przekazuje w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania wniosku starosty.

Prawo geodezyjne i kartograficzne

Art. 4.
2. Dla terenów zamkniętych, zamiast mapy zasadniczej, sporządza się odrębne mapy zawierające w swojej treści również sieć podziemnego uzbrojenia terenu. Sporządzanie i aktualizowanie tych map oraz ustalanie granic terenów zamkniętych należy do właściwych ministrów i kierowników urzędów centralnych.

2b. Właściwi ministrowie i kierownicy urzędów centralnych zawiadamiają Głównego Geodetę Kraju o ustaleniu terenu zamkniętego oraz podają klauzulę tajności informacji dotyczących obiektów znajdujących się na tym terenie.

2d. Nadzór nad pracami geodezyjnymi i kartograficznymi na terenach zamkniętych sprawuje właściwy minister lub kierownik urzędu centralnego.


3. Z jakich przepisów wynika, że właściciel nieruchomości jest obowiązany przekazywać staroście informacje o zmianach dotyczących ewidencji gruntów i budynków. Jaki jest termin zgłoszenia takich zmian? Co grozi za nieprzekazanie tych informacji? Jakie budynki ujawnia się w bazie danych EGiB? W trakcie jakich prac geodezyjnych mogą powstać zmiany zgłaszane w EGiB?

 

Z jakich przepisów wynika, że właściciel nieruchomości jest obowiązany przekazywać staroście informacje o zmianach dotyczących ewidencji gruntów i budynków. Jaki jest termin zgłoszenia takich zmian?

 

Prawo geodezyjne i kartograficzne

Art. 22.
2. Podmioty, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 1, zgłaszają właściwemu staroście zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków, w terminie 30 dni, licząc od dnia powstania tych zmian. Obowiązek ten nie dotyczy zmian danych objętych ewidencją gruntów i budynków, wynikających z aktów normatywnych, prawomocnych orzeczeń sądowych, decyzji administracyjnych, aktów notarialnych, materiałów zasobu, wpisów w innych rejestrach publicznych oraz dokumentacji architektoniczno-budowlanej przechowywanej przez organy administracji  architektoniczno-budowlanej.

 

Art. 20.
2. W ewidencji gruntów i budynków wykazuje się także:
1) właścicieli nieruchomości, a w przypadku:
a) nieruchomości Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego – oprócz właścicieli inne podmioty, w których władaniu lub gospodarowaniu, w rozumieniu przepisów o gospodarowaniu nieruchomościami Skarbu Państwa, znajdują się te nieruchomości,
b) gruntów, dla których ze względu na brak księgi wieczystej, zbioru dokumentów albo innych dokumentów nie można ustalić ich właścicieli – osoby lub inne podmioty, które władają tymi gruntami na zasadach samoistnego posiadania;

 

Co grozi za nieprzekazanie tych informacji?

Prawo geodezyjne i kartograficzne

Art. 48. 1. Kto:

5) wbrew przepisom art. 22 ust. 2, będąc obowiązany do zgłoszenia zmian danych objętych ewidencją gruntów i budynków, nie zgłosi ich do właściwego organu w ciągu 30 dni od dnia powstania zmian,

- podlega karze grzywny.

 

2. W wypadkach określonych w ust. 1 i 1a orzekanie następuje na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.

Jakie budynki ujawnia się w bazie danych EGiB?
Rozporządzenie w sprawie EGiB

 

§ 15. 1. W ewidencji nie wykazuje się budynków, które nie wymagają geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, o której mowa w art. 2 pkt 7b ustawy, budynków projektowanych, budynków w budowie oraz lokali, w odniesieniu do których nie zostało wydane zaświadczenie, o którym mowa w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2021 r. poz. 1048 oraz z 2023 r. poz. 1688).

 

§ 18. 1. Danymi ewidencyjnymi dotyczącymi budynku są:

3) rodzaj budynku według Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej;

 

Rozporządzenie w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT)

W trakcie jakich prac geodezyjnych mogą powstać zmiany zgłaszane w EGiB?

Rozporządzenie w sprawie EGiB

§ 27
3. Wyniki prac geodezyjnych wykonywanych na potrzeby założenia lub modernizacji ewidencji kompletuje się w postaci projektu operatu opisowo-kartograficznego.

§ 30. 1. Przebieg granic działek ewidencyjnych w procesie zakładania, modernizacji albo bieżącej aktualizacji ewidencji wykazuje się na podstawie:
1) dokumentacji geodezyjnej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego sporządzonej na potrzeby:
a) postępowania rozgraniczeniowego,
b) postępowania w sprawie scalenia lub wymiany gruntów,
c)postępowania w sprawie scalenia i podziału nieruchomości,
d) postępowania sądowego lub administracyjnego, a następnie wykorzystanej do wydania prawomocnego orzeczenia sądowego lub ostatecznej decyzji administracyjnej,
e) podziału nieruchomości,
f) wznowienia znaków granicznych, wyznaczenia punktów granicznych lub ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych;

§ 31. Jeżeli brak jest dokumentacji lub materiałów, o których mowa w § 30, albo zawarte w nich dane nie pozwalają na odtworzenie położenia granic z dokładnością właściwą dla szczegółów I grupy określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 11 ustawy, dane dotyczące położenia granic działek ewidencyjnych pozyskuje się w wyniku pomiarów geodezyjnych poprzedzonych ustaleniem przebiegu tych granic.

§ 34. 1. Zmiany opisowych danych ewidencyjnych dotyczące działek lub budynków, ustalone w trakcie wykonywania prac geodezyjnych, utrwala się w wykazie zmian danych ewidencyjnych, który zawiera:
1) nazwę gminy;
2) nazwę obrębu ewidencyjnego;
3) identyfikator działki ewidencyjnej lub budynku, dla których sporządzany jest wykaz;
4) dane ewidencyjne, które ulegają zmianie w wyniku realizacji prac geodezyjnych (stan dotychczasowy), oraz dane pozyskane w wyniku realizacji tych prac (stan nowy);
5) datę sporządzenia wykazu;
6) imię i nazwisko osoby sporządzającej wykaz;
7) imię i nazwisko oraz numer uprawnień zawodowych kierownika prac geodezyjnych.

 2. Podstawę aktualizacji danych ewidencyjnych dotyczących lokali stanowi zaświadczenie, o którym mowa w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, i dokumenty opracowane zgodnie z zasadami określonymi w art. 2 ust. 5 i 6 tej ustawy.

Rozporządzenie w sprawie standardów

§ 36. Operat techniczny zawiera:
9) dokumentację niezbędną do aktualizacji ewidencji gruntów i budynków, jeżeli kierownik zgłoszonych prac geodezyjnych stwierdzi zmiany w tym zakresie podczas ich wykonywania;