Egzamin 5 grudnia 2024

1.      Wykonawca otrzymał zlecenie na wykonanie mapy do celów projektowych. W zamierzeniu budowlanym przewiduje się usytuowanie budynku w odległości 1.5 m od granicy działki. Jakie czynności musi wykonać geodeta przy wykonywaniu takiej mapy? Czy w operacie powinna znaleźć się mapa porównania z terenem jeśli nie stwierdzono żadnych zmian, czy wystarczy sama informacja w sprawozdaniu technicznym? Jakie prawa ma geodeta wykonujący prace geodezyjne? Jak potwierdza się wykonanie tyczenia, jaki dokument oraz komu się przekazuje?

Jakie czynności musi wykonać geodeta przy wykonywaniu takiej mapy?

Rozporządzenie w sprawie standardów:

§ 31. 1. W przypadku gdy w zamierzeniu budowlanym przewiduje się usytuowanie:
1) budynków w odległości mniejszej lub równej 4 m lub
2) innych obiektów budowlanych w odległości mniejszej lub równej 3 m
– od granicy nieruchomości, a w zasobie brak jest danych określających położenie punktów granicznych tej granicy z dokładnością właściwą dla szczegółów terenowych I grupy, wykonawca określa położenie tych punktów w drodze pomiaru.
2. W przypadku gdy punkty graniczne nie są oznaczone na gruncie znakami granicznymi lub nie stanowią jednoznacznie identyfikowalnych elementów szczegółów terenowych, pomiar, o którym mowa w ust. 1, wykonawca poprzedza czynnościami mającymi na celu ustalenie przebiegu granic działek ewidencyjnych w trybie przepisów wydanych na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy.

Czy w operacie powinna znaleźć się mapa porównania z terenem jeśli nie stwierdzono żadnych zmian, czy wystarczy sama informacja w sprawozdaniu technicznym?

Rozporządzenie w sprawie standardów:

§ 8. 1. Podczas wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych, których celem jest sporządzenie mapy do celów projektowych, należy porównać treść mapy zasadniczej udostępnionej z zasobu lub mapy, o której mowa w art. 4 ust. 2 ustawy, ze stanem faktycznym w terenie, a wyniki przedstawić na mapie porównania z terenem ze wskazaniem na niej kolorem czerwonym elementów do usunięcia oraz elementów do pomiaru.

Jakie prawa ma geodeta wykonujący prace geodezyjne?

Prawo geodezyjne i kartograficzne

Art. 13. 1. Osoby wykonujące prace geodezyjne i kartograficzne mają prawo:
1) wstępu na grunt i do obiektów budowlanych oraz dokonywania niezbędnych czynności związanych z wykonywanymi pracami;
2) dokonywania przecinek drzew i krzewów, niezbędnych do wykonania prac geodezyjnych;
3) nieodpłatnego umieszczania na gruntach i obiektach budowlanych znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz urządzeń   zabezpieczających te znaki;
4) umieszczania na gruntach i obiektach budowlanych budowli triangulacyjnych.

2. Uprawnienia, o których mowa w ust. 1, nie naruszają:
1) przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, o ochronie środowiska, o lasach i o drogach publicznych;
2) przywilejów i immunitetów przysługujących obcym przedstawicielstwom dyplomatycznym, misjom specjalnym i urzędom konsularnym, a także członkom ich personelu oraz innym osobom korzystającym z przywilejów i immunitetów na podstawie ustaw, umów lub powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych.

3. Na terenach zamkniętych prace geodezyjne mogą być wykonywane tylko przez wykonawców działających na zlecenie organów, które wydały decyzję o zamknięciu terenu, lub za ich zgodą.

Art. 14. Właściciel lub inna osoba władająca nieruchomością są obowiązani umożliwić podmiotom, o których mowa w art. 11, wykonanie prac geodezyjnych i kartograficznych określonych w art. 13 ust. 1.

Art. 16. 1. Szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem prac geodezyjnych i kartograficznych podlegają naprawieniu na zasadach prawa cywilnego.
2. W razie ograniczenia korzystania z nieruchomości przy wykonywaniu czynności określonych w art. 13 ust. 1 pkt 3 i 4, właścicielowi lub innej osobie władającej nieruchomością przysługuje wynagrodzenie.

Jak potwierdza się wykonanie tyczenia, jaki dokument oraz komu się przekazuje?

Rozporządzenie w sprawie standardów

§ 22. 1. Wyniki tyczenia utrwala się na szkicu tyczenia zawierającym w szczególności:
1) dane dotyczące osnowy geodezyjnej, pomiarowej lub realizacyjnej;
2) rysunek obiektów podlegających wytyczeniu;
3) dane niezbędne do wytyczenia;
4) wyniki pomiaru kontrolnego wytyczonych elementów obiektów;
5) podpis geodety uprawnionego wykonującego tyczenie oraz podpis kierownika budowy.
2. Treść projektowaną przedstawia się na szkicu tyczenia w kolorze czerwonym.
3. Dane określające wyniki pomiaru kontrolnego wpisuje się na szkicu tyczenia kolorem czarnym w nawiasie.
4. Oryginał szkicu tyczenia jest przekazywany kierownikowi budowy, a jeżeli nie został ustanowiony – inwestorowi, zaś jego kopia pozostaje w dyspozycji geodety uprawnionego.

Prawo budowlane:
Art. 47e. 1. Uprawnionymi do dokonania wpisu w dzienniku budowy są:
1) uczestnicy procesu budowlanego;
2) geodeta uprawniony wykonujący na terenie budowy czynności geodezyjne na potrzeby budownictwa;
3) upoważnieni pracownicy organów nadzoru budowlanego i innych organów uprawnionych do kontroli przestrzegania przepisów na terenie budowy, w ramach dokonywanych czynności kontrolnych.


2.      Do czyich zadań należy koordynacja usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu? Kto zgłasza wniosek i jakie dokumenty musi dołączyć? Czy propozycje usytuowania sieci można przedstawić na planie sytuacyjnym sporządzonym na kopii mapy zasadniczej?

Do czyich zadań należy koordynacja usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu?

Prawo geodezyjne i kartograficzne

Art. 7d. Do zadań starosty należy w szczególności:
2) koordynacja usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu;

Art. 28b. 1. Sytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu na obszarach miast oraz w pasach drogowych na terenie istniejącej lub projektowanej zwartej zabudowy obszarów wiejskich koordynuje się na naradach koordynacyjnych organizowanych przez starostę.

Kto zgłasza wniosek i jakie dokumenty musi dołączyć? Czy propozycje usytuowania sieci można przedstawić na planie sytuacyjnym sporządzonym na kopii mapy zasadniczej?

Art. 28b.
3. Po otrzymaniu od inwestora lub projektanta wniosku o skoordynowanie usytuowania projektowanej sieci uzbrojenia terenu wraz z propozycją tego usytuowania przedstawioną na planie sytuacyjnym sporządzonym na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub kopii aktualnej mapy do celów projektowych poświadczonej za zgodność z oryginałem przez projektanta, starosta wyznacza sposób, termin i miejsce przeprowadzenia narady koordynacyjnej, o czym zawiadamia:
1) wnioskodawców;
2) podmioty władające sieciami uzbrojenia terenu;
3) wójtów (burmistrzów i prezydentów miast), na obszarze właściwości których mają być sytuowane projektowane sieci uzbrojenia terenu;
4) inne podmioty, które mogą być zainteresowane rezultatami narady koordynacyjnej, w szczególności zarządzające terenami zamkniętymi, w przypadku sytuowania części projektowanych sieci na tych terenach.


3.     Warunki lokalizacji telekomunikacyjnych linii kablowych podziemnych w pasie drogowym drogi publicznej? Czy odległość pionowa telekomunikacyjnej linii kablowej od ścianki gazociągu może wynosić 0.25m?

Warunki lokalizacji telekomunikacyjnych linii kablowych podziemnych w pasie drogowym drogi publicznej?

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie

§ 3.
2. W pasie drogowym drogi publicznej telekomunikacyjne linie kablowe podziemne umieszcza się w kanale technologicznym, a w razie jego braku albo gdy kanał ten jest całkowicie zajęty – w kanalizacji kablowej lub w innym obiekcie budowlanym na zasadach współwykorzystania albo bezpośrednio w gruncie, przy czym głębokość podstawowa ułożenia kabla w gruncie jest nie mniejsza niż 0,7 m, a w połowie głębokości ułożenia kabla umieszcza się taśmę ostrzegawczą (TO), a w przypadku kabla światłowodowego bezpośrednio nad nim umieszcza się taśmę ostrzegawczo-lokalizacyjną (TOL), z uwzględnieniem przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych.

Czy odległość pionowa telekomunikacyjnej linii kablowej od ścianki gazociągu może wynosić 0.25m?

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie

Załącznik nr 1
IV. Usytuowanie i warunki techniczne, jakim odpowiadają kanalizacja kablowa oraz telekomunikacyjne linie kablowe w przypadku skrzyżowań telekomunikacyjnego obiektu budowlanego.
11. Usytuowanie i zabezpieczenia kanalizacji kablowej lub telekomunikacyjnej linii kablowej podziemnej w przypadku skrzyżowań z gazociągiem:
3) przy skrzyżowaniu gazociągu z telekomunikacyjną linią kablową podziemną odległość pionowa od ścianki gazociągu nie może być mniejsza niż 0,2 m;