Egzamin 16 marca 2024
1. Geodeta ma przeprowadzić podział rolny działek. Działki mają powierzchnie 0.3200 ha i 1.2000 ha. Jedna granica nie jest ustalona. Współwłaściciel jednej z działek sąsiednich nie zjawił się na gruncie - nie można ustalić stanu ostatniego spokojnego posiadania. Co zrobi geodeta? Jakie elementy zawiera dokument sporządzony przy tym podziale i co można zastosować?
Rozporządzenie w sprawie EGiB
§ 31. Jeżeli brak jest dokumentacji lub materiałów, o których mowa w § 30, albo zawarte w nich dane nie pozwalają na odtworzenie położenia granic z dokładnością właściwą dla szczegółów I grupy określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 11 ustawy, dane dotyczące położenia granic działek ewidencyjnych pozyskuje się w wyniku pomiarów geodezyjnych poprzedzonych ustaleniem przebiegu tych granic.
32. 1. O czynnościach podjętych w celu ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych wykonawca prac geodezyjnych zawiadamia podmioty, o których mowa w § 11 pkt 2 lit. a i § 12 pkt 1.
5. Nieusprawiedliwione niestawiennictwo podmiotów, o których mowa w ust. 1, nie wstrzymuje czynności ustalenia przebiegu granic.
6. W przypadku usprawiedliwionego niestawiennictwa podmiotów, o których mowa w ust. 1, wstrzymuje się czynności do czasu ustania przeszkody lub wyznaczenia pełnomocnika – nie dłużej jednak niż na okres jednego miesiąca
§ 33. 1. Ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych wraz z danymi dotyczącymi punktów granicznych dokonuje geodeta posiadający uprawnienia zawodowe w zakresie, o którym mowa w art. 43 pkt 2 lub 5 ustawy, zwany dalej „geodetą uprawnionym”, na podstawie zgodnych wskazań podmiotów, o których mowa w § 11 pkt 2 lit. a i § 12 pkt 1, potwierdzonych ich zgodnym oświadczeniem złożonym do protokołu ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych, jeżeli wskazywany przebieg nie jest sprzeczny z informacjami zawartymi w dostępnych dokumentach dotyczących przebiegu ustalanych granic.
2. W przypadku gdy właściwe podmioty nie złożą do protokołu ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych zgodnego oświadczenia, o którym mowa w ust. 1, przebieg granic działek ewidencyjnych wraz z danymi dotyczącymi punktów granicznych ustala geodeta uprawniony według ostatniego spokojnego stanu posiadania, jeżeli ten stan posiadania nie jest sprzeczny z informacjami zawartymi w dostępnych dokumentach określających stan prawny gruntów w granicach tych działek.
3. W przypadku gdy spokojnego stanu posiadania, o którym mowa w ust. 2, nie można stwierdzić lub jest on sprzeczny z informacjami zawartymi w dostępnych dokumentach określających stan prawny gruntów, przebieg granic działek ewidencyjnych obejmujących te grunty wraz z danymi dotyczącymi punktów granicznych ustala geodeta uprawniony po zbadaniu położenia znaków i śladów granicznych oraz przeprowadzeniu analizy wszelkich dostępnych dokumentów, zawierających informacje mające znaczenie w tym zakresie, w tym oświadczeń zainteresowanych podmiotów.
Rozporządzenie w sprawie standardów
§ 24. 1. Na potrzeby podziałów nieruchomości, typowych postępowań sądowych i administracyjnych sporządza się:
1) mapy do celów prawnych:
c) mapy z projektem podziału nieruchomości, do których nie mają zastosowania przepisy działu III rozdziału 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, zwane dalej „mapami z projektem podziału nieruchomości rolnej lub leśnej”,
§ 26. Na treść mapy do celów prawnych składają się:
1) informacje określające przebieg granic działek ewidencyjnych w powiązaniu z granicami działek sąsiednich oraz użytków gruntowych i konturów klasyfikacyjnych;
2) numery działek ewidencyjnych, a także oznaczenia użytków gruntowych i konturów klasyfikacyjnych;
3) dane określające zasięg i rodzaj istniejących lub projektowanych służebności gruntowych;
4) istotne dla przedmiotu opracowania szczegóły terenowe.
§ 27. 1. Mapa z projektem podziału nieruchomości rolnej lub leśnej oprócz treści, o której mowa w § 26, zawiera:
1) projektowane punkty i linie graniczne;
2) oznaczenia projektowanych działek ewidencyjnych;
3) wykaz zmian danych ewidencyjnych dotyczących obiektów objętych podziałem, sporządzony zgodnie z przepisami dotyczącymi ewidencji gruntów i budynków, który może być sporządzony także w formie odrębnego dokumentu.
3. Jeżeli podział działki ewidencyjnej polega na wydzieleniu z niej działek o łącznej powierzchni do 33% powierzchni dzielonej działki, pole powierzchni działek wydzielanych oblicza się na podstawie numerycznego opisu przebiegu ich granic z dokładnością 0,0001 ha, zaś pole powierzchni pozostałej części działki podlegającej podziałowi może być obliczone jako różnica pola powierzchni tej działki i sumy pól powierzchni działek wydzielanych i zapisane z taką samą precyzją zapisu, jak pole powierzchni działki podlegającej podziałowi wykazane w ewidencji gruntów i budynków
§ 28. Integralną częścią mapy do celów prawnych jest jej opis, który stanowią w szczególności:
1) tytuł mapy wskazujący cel opracowania;
2) skala;
3) położenie obszaru opracowania;
4) nazwa gminy;
5) identyfikator i nazwa obrębu ewidencyjnego;
6) numer księgi wieczystej, jeżeli jest prowadzona dla nieruchomości;
7) nazwa wykonawcy prac geodezyjnych;
8) identyfikator zgłoszenia prac geodezyjnych;
9) imię, nazwisko oraz numer uprawnień zawodowych kierownika prac geodezyjnych;
10) data opracowania mapy.
2. Prokurator złożył wniosek do gminy o przeprowadzenie rozgraniczenia z urzędu. Czy mógł to zrobić i dlaczego? Kiedy rozgraniczenie przeprowadzane jest z urzędu? Co zawiera szkic graniczny? Czy w jednym postępowaniu rozgraniczeniowym może zostać sporządzony protokół graniczny i ugoda?
Prokurator złożył wniosek do gminy o przeprowadzenie rozgraniczenia z urzędu. Czy mógł to zrobić i dlaczego? Kiedy rozgraniczenie przeprowadzane jest z urzędu?
Prawo geodezyjne i kartograficzne
Art. 30. 1. Wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) przeprowadzają rozgraniczenie nieruchomości z urzędu lub na wniosek strony.
2. Postępowanie o rozgraniczenie nieruchomości przeprowadza się z urzędu przy scaleniu gruntów, a także jeżeli jest brak wniosku strony, a potrzeby gospodarki narodowej lub interes społeczny uzasadniają przeprowadzenie rozgraniczenia.
3. Postanowienie o wszczęciu postępowania w sprawie scalenia gruntów zastępuje postanowienie o wszczęciu postępowania o rozgraniczenie nieruchomości.
4. Na postanowienie o wszczęciu postępowania o rozgraniczenie nieruchomości nie służy zażalenie.
Kodeks postępowania administracyjnego
Art. 182. Prokuratorowi służy prawo zwrócenia się do właściwego organu administracji publicznej o wszczęcie postępowania w celu usunięcia stanu niezgodnego z prawem.
Rozporządzenie w sprawie rozgraniczenia nieruchomości
Co zawiera szkic graniczny?
§22 Szkic graniczny powinien zawierać:
1) rozmieszczenie linii i punktów granicznych, oznaczonych zgodnie z opisem znajdującym się w protokole granicznym lub akcie ugody,
2) rysunek rzutu poziomego trwałych elementów zagospodarowania terenu mających znaczenie dla określenia przebiegu granicy,
3) podstawowe miary określające położenie punktów granicznych względem siebie oraz elementów zagospodarowania terenu,
4) numery działek i oznaczenie ksiąg wieczystych, w których działki te zostały ujęte, lub zbiorów dokumentów oraz imiona i nazwiska właścicieli rozgraniczanych nieruchomości,
5) kierunek północy.
Czy w jednym postępowaniu rozgraniczeniowym może zostać sporządzony protokół graniczny i ugoda?
Jeśli rozgraniczenie dotyczy więcej niż jednego odcinka granicy to tak w jednym postępowaniu rozgraniczeniowym może zostać sporządzony protokół graniczny i ugoda
Rozporządzenie w sprawie rozgraniczenia nieruchomości
§14
1.Geodeta sporządza akt ugody, jeżeli doprowadzi do jej zawarcia. Akt ugody należy sporządzić oddzielnie dla każdej linii granicznej, która w całości lub na niektórych odcinkach była sporna. Obejmuje ona wyłącznie sporne odcinki granicy.
Ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne
Art. 31. 1. Czynności ustalania przebiegu granic wykonuje geodeta upoważniony przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
2. Przy ustalaniu przebiegu granic bierze się pod uwagę znaki i ślady graniczne, mapy i inne dokumenty oraz punkty osnowy geodezyjnej.
3. Jeżeli jest brak danych, o których mowa w ust. 2, lub są one niewystarczające albo sprzeczne, ustala się przebieg granicy na podstawie zgodnego oświadczenia stron lub jednej strony, gdy druga strona w toku postępowania oświadczenia nie składa i nie kwestionuje przebiegu granicy.
4. W razie sporu co do przebiegu linii granicznych, geodeta nakłania strony do zawarcia ugody. Ugoda zawarta przed geodetą posiada moc ugody sądowej.
Rozporządzenie w sprawie rozgraniczenia nieruchomości
§11 Jeżeli przebieg granicy został ustalony na podstawie zebranych dowodów, geodeta wykonuje następujące czynności:
1)wskazuje stronom przebieg granicy,
2)stabilizuje punkty graniczne,
3)sporządza protokół graniczny,
4)wykonuje pomiar granicy, a także trwałych elementów zagospodarowania terenu mających znaczenie dla określenia jej przebiegu.
§12
1.W razie gdy ustalenia przebiegu granicy nie można wykonać na podstawie zebranych dowodów, geodeta przyjmuje oświadczenia stron dotyczące przebiegu granicy.
2.Jeżeli strony w zgodnych oświadczeniach wskazują przebieg granicy lub strona nie składająca oświadczenia nie kwestionuje jej przebiegu, geodeta wykonuje czynności, o których mowa w § 11 pkt 2-4.
Kodeks postępowania administracyjnego
Art. 105. § 1. Gdy postępowanie z jakiejkolwiek przyczyny stało się bezprzedmiotowe w całości albo w części, organ administracji publicznej wydaje decyzję o umorzeniu postępowania odpowiednio w całości albo w części.
Prawo geodezyjne i kartograficzne
Art. 33. 1. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) wydaje decyzję o rozgraniczeniu nieruchomości, jeżeli zainteresowani właściciele nieruchomości nie zawarli ugody, a ustalenie przebiegu granicy nastąpiło na podstawie zebranych dowodów lub zgodnego oświadczenia stron.
3. Właściciel zgłosił się do geodety o podział geodezyjny swojej nieruchomości która składa się z 3 działek ewidencyjnych. Co zrobi geodeta, jaki tryb można zastosować? Czy może być jedno zgłoszenie pracy geodezyjnej?
Co zrobi geodeta, jaki tryb można zastosować?
Jeśli jest to podział w terenie budowlanym, musi być wydane postanowienie opiniujące podział przez wójta, burmistrz, prezydenta miasta.
Ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne
Art. 12. 1. Wykonawca prac geodezyjnych zgłasza prace geodezyjne przed ich rozpoczęciem:
3) właściwym miejscowo starostom, jeżeli celem tych prac jest:
f) sporządzenie mapy z projektem podziału nieruchomości,
Rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków
§ 7.
7. W przypadku połączenia działek ewidencyjnych lub podziału nieruchomości składającej się z co najmniej dwóch sąsiadujących ze sobą działek ewidencyjnych nowo powstałe działki ewidencyjne oznacza się kolejnymi liczbami naturalnymi po najwyższym wykorzystanym numerze działki ewidencyjnej w obrębie ewidencyjnym.
Po zgłoszeniu pracy geodezyjnej i opłacie za materiały z zasobu. Geodeta analizuje dostępne dokumenty z zasobu geodezyjnego. Wykonuje czynności związane z podziałem działki sporządza mapę z projektem podziału nieruchomości lub mapę z projektem podziału nieruchomości rolnej lub leśnej. Składa operat w zasobie i po pozytywnej weryfikacji podział na terenach rolnych lub leśnych staje się faktem. Natomiast w terenie budowlanym w którym ma zastosowanie Ustawa o Gospodarce Nieruchomościami strona występuje do wójta, burmistrz, prezydenta miasto o wydanie ostatecznej decyzji podziałowej
Czy może być jedno zgłoszenie pracy geodezyjnej?
Ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne
Art. 12.
2b. Zgłoszenie prac obejmuje prace:
1) wykonywane na obszarze jednego powiatu;
2) służące realizacji jednego celu, z uwzględnieniem ust. 2c pkt 4.